anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Tryb HDR + pilot RMT-DSLR1 = kicha!!!

profile.country.PL.title
KoT_Kotek
Użytkownik

Tryb HDR + pilot RMT-DSLR1 = kicha!!!

Witam wszystkich.....

 

Z myślą o zdjęciach nocnych ( i nie tylko), wykorzystując długie czasy naświetlania zakupiłem pilot Sony RMT-DSLR1.

Z całej klawiszologii na pilocie, podczas robienia zdjęć działają dwa przyciski: Shutter i 2sec. W zasadzie więcej nie potrzeba.

Przed chwila wróciłem z wieczornych zdjęć i robiąc je zagotowałem się. Ustawiając tryb HDR nie działa przycisk wyzwalający migawkę z pilota - kurcze nie działa wtedy gdy ustawiam tryb HDR, przy DRO wszystko wporządku.

Jedyną różnicą między HDR i DRO (nie chodzi o techniczne aspekty) jest tylko to, że przy HDR wykonywane są dwa zdjęcia.

Nie mogę pojąć...... dlaczego przy ustawieniu trybu HDR nie działa pilot ? O co chodzi ? - przecież to, że wykonywane są dwa zdjęcia nie ma kompletnie znaczenia.

Robiąc zdjęcia tradycyjnie, widzę poruszoną fotkę (czasy po 30 sek), gdy wyzwalam z pilota jest OK - i tak ma być, ale dlaczego pilot nie współpracuje z trybem HDR.

Być może moja wina bo gdzieś nie doczytałem, ale zasada działania pilota jest dla mie kompletnie niezrozumiała.

17 ODPOW. 17
profile.country.PL.title
pawelszymanski6
Expert

ale tu mówimy o problemie z używaniem pilota, który działa tylko z nexami i alfami :wink:

profile.country.PL.title
KoT_Kotek
Użytkownik

do:pawelszymanski6

W nawiązaniu do Twojej wcześniejszej odpowiedzi, nie za bardzo rozumiem dlaczego pilot nie miałby możliwości uruchomienia spustu w sytuacaji gdy ustawiony jest tryb HDR. W czym to przeszkadza ? Ma wyzwolić migawkę i tyle..... po co dodatkowe klawisze ?

Dlaczego zamysł trybu HDR wykonywanego z ręki ma wykluczyć zrobienie go ze statywu ?.

Jeśli HDR działa z wężykiem to nie rozumiem dlaczego ma nie działać z pilotem ? Tylko czy aby napewno działa z wężykiem ?

Odpuściłbym sobie nawet pilota gdyby wyzwolenie migawki można było uruchomić z opóźnieniem 2 sekund, ale i tutaj producent postanowił okazać kto rządzi.

Jak wcześniej...... według mnie kompletnie bez sensu, chyba, że względy ekonomiczne wzięły górę.

 

Pozdrawiam

profile.country.PL.title
pawelszymanski6
Expert

odpowiem tak według mnie robienie hdr w warunkach wymagających użycia pilota ze względu na ryzyko poruszenia jest bez sensu. Pomyśl robisz 3 zdjęcia każde z naświetleniem 3 sek np i wszystko co się poruszało w kadrze robi na zdjęciu końcowym duchy. Jeszcze raz powtórze ta funkcja została wymyślona do robienia zdjęć przy w miarę dobrych warunkach oświetleniowych zdjęć z dużą rozpiętością tonalną a nie do robienia zdjęć w nocy...

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Nie zgodzę się z Tobą tak do końca.

Funkcja czy też możliwość wykonywania zdjęć HDR została wymyślona dawno temu i nie była implementowana w aparatach fotograficznych. Występowała jedynie jako zewnętrzny program komputerowy potrafiący składać z kilku-, kilkunastu zdjęć jedno wynikowe o dużej dynamice. A z tego co kojarzę to została wymyślona czy też stosowana głównie przy zdjęciach krajobrazowych, zdjęciach wnętrz. Praktycznie nikt nie stosował typowego HDR-a gdzie na zdjęciu były obiekty zmieniające swoje położenie. A jeżeli ktoś chciał wykonać zdjęcie w technice HDR gdzie był ruch wywoływało się jednego RAW-a z różną ekspozycją i tak powstałe jpg-i były składane jako jedno zdjęcie.

Wykonanie trzech kolejnych identycznych zdjęć z ręki jest bardzo trudne gdy w kadrze poruszają się obiekty. Trzykrotne "klapnięcie" migawki trwa jakiś czas nawet przy zastosowaniu krótkich czasów. A poruszający się obiekt zmieni miejsce i efektem będzie nieostrość. Wychodzi więc na to, że HDR powinien być stosowany jedynie na plaży ale tak, aby nie było widać fal i ludzi, jedynie może stać osoba prtretowana i to nie oddychając - oczywiście przesadzam ale według Twoich słów Pawle, to prawie tak to powinno wyglądać.

Według mnie HDR powinien umożliwiać wykonanie zdjęcia we wnętrzu (kościoła, pokoju) tak aby były widoczne szczegóły i za oknem i pod oknem. A w takich warunkach konieczny jest statyw.

W aparatach Sony jest jeszcze jedna funkcja pozwalająca na rejestrowanie zdjęć o dużej rozpiętości tonalnej - DRO. Nie daje ona chyba tak rewelacyjnych efektów jak HDR ale tu wykonywane jest jedno zdjęcie więc można używać jej przy ruchomych obiektach i w lepszych warunkach świetlnych.

 

P.s. A tak z drugiej strony to to co napisałem to moje przemyślenia na podstawie opisów funkcji i zobaczonych zdjęć wykonanych przez innych użytkowników. Sam próbowałem raz czy dwa zdjęcia w technice HDR (jako składane zdjęcia z wykonanych 3 czy więcej zdjęć pośrednich) ale bez statywu zawsze zdjęcie wynikowe było nieostre (poruszałem zdjęcia składowe).

profile.country.PL.title
pawelszymanski6
Expert

Piotrek da się zrobić hdr na krótkich czasach nawet jak coś porusza się w kadrze, Sony zrobiło algorytm, który radzi sobie z takimi sytuacjami ale tylko jak czasy są krótkie przy naświetlaniach kilkusekundowych żaden algorytm nie pomoże. Zgadzam się, że hdr ze statywu jest lepszym rozwiązaniem niż z ręki ale chciałem w jakiś sposób wytłumaczyć, że ta funkcja nie została stworzona do robienia ujęć przy długich czasach naświetlania. Owszem Sony mogłoby dodać możliwość użycia pilota przy hdr ale jak sam zauważyłeś zdjęcia wykonane przy dłuższych czasach dałyby masę duchów na zdjęciu, a wydaje mi się, że właśnie takiej sytuacji inżynierowie Sony chcieli uniknąć, Pomyśl co by było jakby taka funkcja była i rzesza fotoamatorów raptem zaczęłaby pisać o tym jak źle działa funkcja hdr w aparatach. Niektórych rzeczy nie da się zautomatyzować w 100% i tak jest w tym przypadku by wykonać hdr w trudnych warunkach albo trzeba zrobić rawa i wywołać go 3 razy albo zrobić kilka (naście) zdjęć a potem w programie do tego służącym poskładać je w jedno zdjęcie...

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

No dobra, prawie mnie przekonałeś (w końcu to Ty masz 5 gwiazdek a ja tylko jedną :wink: :smileylaugh:). Może za bardzo prywiązałem się do nazwy HDR, która kojarzy mi się właśnie z koniecznością wykonywania zdjęć z dłuższymi czasami (a przynajmniej jednego aby prawidłowo naświetlić cienie).

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert


pawelszymanski6 napisal:

albo trzeba zrobić rawa i wywołać go 3 razy albo zrobić kilka (naście) zdjęć a potem w programie do tego służącym poskładać je w jedno zdjęcie...


HDR z jednego RAW-a to pseudoHDR i wcale nie trzeba do tego specjalnego oprogramowania tylko zwykłą odrawiarkę. 

 

Właściwy HDR to właśnie wiele ekspozycji i składanie tego z pomocą dobrego softu (np. SNS-HDR lub Machinery). Programy te korygują również minimalne przesunięcia kadru powstałe podczas naświetlania. 
Można uzyskać bardzo naturalny wygląd zdjęcia, można też uczynić z tego typowy przekoloryzowany koszmarek jakich pełno jest w sieci. 

Paweł, masz w 100% rację co do tego, że funkcja HDR w aparacie pomyślana jest przede wszystkim dla scen o dużej rozpiętości tonalnej, z w miarę dobrym światłem i do fotografowania z ręki. 

Tak czy inaczej, gdyby dało się wykonać zdjęcie HDR z apartu przy użyciu pilota, było by fajnie.


Oczywiście efekt z aparatu nie jest tak dobry jak ten uzyskany przy użyciu profesjonalnego oprogramowania do tworzenia HDR. W tym miejscu warto by się zastanowić czy nie lepiej właśnie pójść w tą stronę - czyli wykonywać normalnie zdjęcia z różną ekspozycją, a potem składać je na komputerze mając całkowitą kontrolę nad efektem końcowym.

profile.country.PL.title
pawelszymanski6
Expert

Piotrek chyba dłuższego od poprawnej ekspozycji a nie długiego:smileymrgreen: tia nawet nie wiem skad mi się tyle gwiazdek zrobiło...

 

A tak na poważnie dla mnie hdr w aparacie to dodatek który potrafi wyciągnąć z cieni i świateł więcej niż dro ale jak mam zrobić HDR to jednak wole statyw kilka zdjęć i trochę czasu przed komputerem żeby to poskładać;)

 

EDIT

 

Przyszedł Expert i ładnie podsumował problem myślę, że więcej się juz nie da napisać :slight_smile: